У центрі Києва, неподалік від Софійського собору, розташована відома пам’ятка оборонної та сакральної архітектури Київської Русі – Золоті ворота.





Золоті ворота належать до найдавніших споруд Східної Європи. Пам’ятка згадується у відомій літописній статті 1037 року, що розповідає про будівничу діяльність князя Ярослава Мудрого: “Заложив Ярослав город – великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він також церкву святої Софії, Премудрості Божої, митрополію, а потім церкву на Золотих воротах, кам’яну, Благовіщення святої Богородиці.. Після цього (він звів) монастир святого Георгія (Побідоносця) і (монастир) святої Орини…”
У системі укріплень “міста Ярослава” літопис згадує троє воріт: Золоті, Лядські й Жидівські (Львівські). І тільки Золоті ворота були кам’яними. Ця споруда була не лише найпотужнішою ланкою в системі укріплень стародавнього міста, але й головним парадним в’їздом до Києва. Саме цими воротами в’їжджали посли з Візантії та інших держав Європи й Сходу, які намагалися встановити дружні зв’язки з Руссю. Під цими склепіннями входили до міста учасники воєнних походів зі славою й здобиччю. Мабуть, через Золоті ворота урочисто в’їжджало посольство французького короля Генріха I Капетінга сватати дочку Ярослава Мудрого – Анну.
Всередині реконструйованого павільйону Золотих Воріт розташовано музей. Експозиція присвячена історії будівництва, існування та реконструкції головної брами стародавнього Києва. В стінах музею проводять концерти, драматичні вистави, а також виставки давньоруської тематики.
Поруч з Золотими воротами – Золотоворітський сквер. У сквері також є старовинний чавунний фонтан та пам’ятник Ярославу Мудрому, що тримає на долоні Софію Київську в мініатюрі.
Цікаві факти про Золоті ворота
- Золотими їх назвали тому, що за вхід доводилось платити золотими монетами. Хоча це лише одна із версій. Інші розповідають про оздобу із чистого золота, або символічність слова.
- За час розкопок під Золотими Воротами виявили безліч людських скелетів та залишків давньої зброї
- Лінію широкого і глибокого рову, що був навколо воріт, видно і зараз перед пам’яткою.
- Ідею спорудити Золоті Ворота князі запозичили у Візантії.