Монумент Батьківщина-Мати – це не просто культурна пам’ятка України. Поза, вираз обличчя, зброя у руках та навіть сторона, у яку дивиться скульптура, мають символічне значення.




9 травня 1981 року відбулось офіційне відкриття легендарного монумента. Згідно з офіційними документами, висота скульптури – 62 метри, а загальна висота Батьківщини-Мати разом з постаментом складає 102 метри, що робить її на 9 метрів вищою за національний пам’ятник США – Статую Свободи. Крім цього, Батьківщина-Мати – це найвища скульптура у всій Європі, та перший у світі монумент зі сталі, який було виготовлено методом суцільного зварювання.
Першочергово, Батьківщина-Мати створювалась, як символ незламності народу, який переміг фашистських загарбників у часи Другої світової війни. Конструкція монумента здатна витримати будь-яку негоду, зокрема землетруси та урагани, так само як і українці здатні вистояти перед найважчими випробуваннями й залишитись незламними.
Крім цього, вважається, що Батьківщина-Мати – це захисниця України. Скульптура має впевнену тріумфальну позу, її руки тримають меч та щит, а обличчя має спокійний, але суворий вигляд: “Хто прийде з мечем – від меча і загине”, – ніби каже вона.
Батьківщина-Мати неодноразово ставала предметом обговорення та сперечання. Зокрема, її порівнювали із монументом, що розташований у Волгограді. Там, за проєктом Євгена Вучетича також було встановлено скульптуру “Родина-Мать”. Втім попри однакову назву, монументи мають зовсім різне призначення. Різниця полягає у тому, що російська “захисниця” має вигляд нападниці та ніби показує своїм виглядом, улюблену російську байку “можєм повторіть”, у той час, як українська Батьківщина-Мати, не замахується мечем, а лише гордо та впевнено тримає його над головою, показуючи, що вона не просто захищає Україну щитом, але й готова дати відсіч тому, хто прийде без запрошення.
Батьківщина-Мати – це втілення мужності, стійкості та незламності українського народу, який здатен не тільки вистояти, а й перемогти!